Administrația Națională de Meteorologie au emis o nouă avertizare meteo de cod portocaliu. Codul intră în vigoare astăzi la ore 13:00 și este valabile până în 15 iunie, adică mâine dimineață la ora 03:00.

În după-amiaza zilei de duminică (14 iunie) și în prima parte a nopții de duminică spre luni (14/15 iunie), în Banat, Crișana, Transilvania, Maramureș, Moldova și local în Muntenia, Dobrogea și Oltenia vor fi perioade cu averse torențiale și se vor acumula cantități de apă de peste 40 l/mp și pe arii restrânse 50…80 l/mp. Vor fi căderi de grindină de medii și mari dimensiuni, vijelii, intensificări puternice ale vântului (rafale de peste 70…80 km/h) și frecvente descărcări electrice.

În funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice, Administraţia Naţională de Meteorologie va actualiza prezentul mesaj prin avertizări de vreme severă imediată.

Articolul precedentPresiune scăzută la apă, luni, în Dragșina
Articolul următorAlarmant! 320 de cazuri noi de coronavirus, în 24 de ore! Este cel mai mare număr din ultima lună

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.