Oficial, în județul Timiș nu mai aveam niciun copil care să fie plasat într-un orfelinat clasic. Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Socială Timiș a rueșit să inaugureze ultima casă de tip familia, „Mihăiță”, care poartă numele unui copil special.
De șapte ani, în Timiș a început efortul pentru a închide toate centrele de plasament organizate ca orfelinatele de pe vremuri. Ultimul închis a fost Centrul de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică pentru Copii Timișoara. În locul său, s-a ridicat în curtea DGASPC Casa de Tip Familial ”Mihăiță”, gândită pentru 12 copii cu nevoi speciale, în sensul dizabilităților severe. Casa a fost gândită specială pentru a fi lângă Spitalul de Copii, dar și toate dotările pentru terapiile necesare micuților. Casa „Mihăiță” a fost ridicată cu bani din Programul Operațional Regional 2014-2020. Investiția a costat, în total, peste 5 milioane de lei. În județul nostru sunt peste 200 de copii aflați în sistemul de protecție socială. Ei sunt astăzi în 23 de case de tip familial sau în grija asistenților maternali. Unele case sunt doar cu frați, unele organizate pe vârste, alte sunt pentru fete sau doar băieți.
Fiind ultima casa inaugurată, ”Mihăiță” reprezintă o mare victorie pentru sistemul de protecței socială din Timiș. ”Am reusit să închidem toate centrele de plasament și să facem trecerea către un sistem familia, atât cu case de tip familial, cât și asistență maternală. Această casă face parte din procesul de închidere a centrului de plasament dedicat copiilor cu dizabilități din Timișoara. La acest moment sunt 284 de copii în serviciile rezidențiale ale DGASPC, în case de tip familial care sunt în tot județul. Opt dintre ele au fost făcute prin fonduri europene, restul au fost dezvoltate prin diverse aprteneriate cu ONG-uri, dar mai ales prin sprijinul CJT. Sunt 23 de astfel de case. S-a trecut de la un sistem de asiguarre a envoielor de bază, la un sistem centrat pe copil, bazat pe educație și integrarea lor în societate”, a declarat directoarea DGASPC Timiș, Monica Trușcă.
Mihăiță este unul dintre copii ce locuiește acolo. Face sâmbătă 18 ani și a fost abandonat de mamă în maternitate. El are o boala rară care i-a afectat dezvoltarea. În general, se deplasează în fotoliu rulant și, din punct de vedere medical, a depășit cu mult speranța de viață a micuților cu boala oaselor de sticlă. ”Mihăiță are boala aoslelor de sticlă. E un copil care a ajuns la 18 ani pentru că a fost foarte bine îngrijit. Ce ne-am dorit noi prin toate aceste transformări am vrut ca toți copii din sistemul de protecție să aibă parte de cele mai bune condiții”, a explicat Monica Trușcă.
Casele de tip familial înseamnă o anteție sporită pentru copii, fie că au dizabilități sau nu. ”E un obiectiv atins. Simt că am atins un obiectiv extrem de important, pentru că, din fericire, am fost în sistem și în perioada în care copiii aveau acces la servicii, dar mult mai puțin specializate și adaptate nevoilor lor decât în prezent. Un progres important îl reprezintă faptul că nu mai vorbim de un mediu instituțional, vorbim de un mediu familial”, a declarat Samona Suciu, coordonatoarea Casei de tip familia ”Mihăiță”.
CJT a adus cadouri pentru copiii din locație. ”Vă mulţumesc, în numele Consiliului Judeţean Timiş, pentru tot ceea ce faceţi. Sunteţi o echipă extraordinară, care aţi făcut şi faceţi o treabă minunată. Am aflat povestea lui Mihăiţă şi mă bucur că l-am cunoscut astăzi şi că am putut, de asemenea, să ofer cadouri tuturor copiilor din această căsuţă. Alături de echipa Consiliului Judeţean Timiş, vom avea grijă ca lucrurile să
meargă din ce în ce mai bine, iar beneficiarii să aibă tot ceea ce le este necesar”, a precizat vicepreședintele CJT Alin Popoviciu.