SCM Timișoara a pierdut la scorul de 92-81 meciul cu CSO Voluntari, primul din acest an și ultimul al returului. În a doua parte a jocului, timișorenii au dat semne de revenire, dar oaspeții au știut să țină situația sub control.
Timișoara a condus o singură dată în primul sfert, cu 8-7, după un start mult mai precis al ilfovenilor la aruncări. A fost 14-24 pe tabelă și diferența a continuat să crească în al doilea parțial, mai ales că Voluntari a și marcat ușor din ”vopsea”. Astfel, s-a intrat cu 34-51 la vestiare, după două sferturi în care gazdele au intrat reped eși ușor în penalizare, spre deosebire de echipa lui Ainars Bagatskis. Lucru care s-a modificat la jumătatea sfertului trei, când era 43-57 și oaspeții au făcut al patrulea fault. Alb-violeții au mai putut recupera și scorul a fost 57-67 la intrarea în ”decisiv”.
În ultimul parțial, Timișoara s-a apropiat destul de ușor la 6 puncte de adversar. De aici, s-a jucat foarte strâns, a fost un final cu multe libere, dar formația de lângă București nu a mai putut fi ajunsă din urmă. Vujosevic a dat cele mai multe puncte ale Timișoarei, 19, urmat de Mirkovic, cu 16, Gajic, cu 13, Schipor, cu 11, Brodie, cu 8, Bilinovac, cu 7, Lazar, cu 4 puncte, Lăpuște, cu 2, și Taylor, cu 1 punct. David a fost cel mai bun marcator al CSO, cu 24 de puncte.
Dragan Petricevic a precizat că era greu de crezut ca meciul să aibă alt deznodământ. ”O echipă mai puternică. Echipa aceasta nu e din întâmplare unde e. Nu trebuie să ne mințim. Nu avem valoare încât să producem o surpriză. Dacă am fi câștigat, ar fi fost o surpriză uriașă. Una peste alta, e al treilea meci consecutiv cu una din primele trei clasate. Foarte interesant este faptul că jucăm acum mai bine cu aceste echipe decât în prima aprte, când am pierdut unele meciuri în deplasare și care ne-ar fi ținut în zona de play-off. Orice meci cu echipele de pe primele patru locuri e un bonus, pe care nu am reuit să-l obținem. Am fost foarte nemulțumit în primele două sferturi de numărul de contacte nesancționate echipei din Voluntari. Astăzi se fac 29 de ani de când sunt în România. Nu sunt chiar de ieri antrenor. O echipă care joacă o apărare la pick and roll atât de agresivă cât au jucat ei în primele două sferturi, cu dublajul celui care driblează. Să nu intri în bonus în primele două sferturi e un pic de neînțeles pentru mine. Dar cine știe, poate au trecut vremurile peste mine, nu mai înțeleg nimic, e alt baschet. În repriza a doua am avut șanse egale, și s-a văzut și pe jocul prestat. S-a văzut, cu puțină atenție puteam să ne apropiem. Din păcate, la trei aruncări s-a făcut diferența, pe valoarea individuală a jucătorului Caffey. Nimic elaborat, ci valoarea lui individuală”, a precizat antrenorul Timișoarei.
Ainars Bagatskis a făvut aluzii la arbitrajul slab din acest meci, unul în care din nou ”fluierașii” au vrut să iasă în evidență. ”A fost așa cum ne-am așteptat. Aici am avut mereu meciuri grele. Mi-a plăcut cum am jucat în primele 20 de minute, pe un teren greu, cu un public greu. Greu și din alte puncte de vedere, pentru că la un moment dat aveam impresia că echipa voastră are avantaj la numărul jucătorilorde pe teren. În repriza a doua. Poate uneori am fost prea relaxați, am luat decizii greșite. Pe Vujosevic îl știu de mulți ani. Iar echipa voastră știe să joace teatru, pe atac, să se plângă, să urle, să dea de mâini. Iar noi am fost pedepsiți pentru asta. Sunt fericit că am scăpat așa de aici, mergem acasă cu o altă victorie. În repriza a doua am aruncat și din poziții greșite. În sfertul patru nu am fost pregătiți de agresivitatea să zivem murdară a Timișoarei. Dar fac parte din joc, trebuie să te adaptezi situațiilor. Trebuie să jucăm baschetul nostur și ne concentrăm nu doar 25 de minute”, a precizat antrenorul Voluntariului.
SCM Timișoara începe returul în deplasare duminica viitoare, în 12 ianuarie, ora 20,30, la Pitești. Jocul se dispută în Trivale pentru că în tur, s-au inversat orașele de disputare la solicitarea argeșenilor.