Poliţiştii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Timişoara au depistat 21 de cetăţeni din Irak și Afganistan, care au încercat să intre ilegal în România, pentru ca mai apoi să ajungă în ţări din vestul Europei.

În ultimele 24 de ore, poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Moravița, judeţul Timiș, au depistat, pe direcţia localităţii de frontieră Jamu Mare, șapte persoane care se deplasau dinspre frontiera cu Serbia, spre interiorul ţării.

Având în vedere că persoanele în cauză nu îşi justificau prezenţa în zonă, acestea au fost conduse la sediul Poliţiei de Frontieră  pentru cercetări. În cadrul verificărilor preliminare s-a stabilit că cei în cauză sunt cetățeni irakieni, dintre care doi bărbați, o femeie și patru minori, adulții având vârste cuprinse între 18 şi 34 de ani, iar  minorii cu vârste între 3 și 16 ani.

Persoanele în cauză au declarat că au încercat să treacă ilegal frontiera din Serbia în România cu intenţia de a ajunge în ţări din vestul Europei.

Și poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Oravița au depistat, în apropierea localităţii de frontieră Grădinari din județul Caraș-Severin, 14 cetățeni străini, care nu îşi justificau prezenţa în zonă, aceştia fiind preluaţi şi transportaţi la sediul instituţiei pentru cercetări.

În cadrul verificărilor, s-a stabilit că sunt 6 cetățeni din Irak și 8 din Afganistan, dintre care cinci bărbați și trei femei, cu vârste cuprinse între 18 și 55 de ani, respectiv șase minori, având vârste cuprinse între 3 și 16 ani. Aceștia au declarat că intenţionau să ajungă într-un stat din vestul Europei.

În prezent se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de trecere frauduloasă a frontierei de stat, urmând a fi luate măsurile legale care se impun. Totodată, vor fi anunţate autorităţile de frontieră sârbe, în vederea cercetării în comun a evenimentului şi punerii în aplicare a acordului de readmisie.

Articolul precedentMicrobuz plin cu bulgari, implicat într-un accident pe autostrada Timișoara-Lugoj
Articolul următorMarian Cucșa, vicepreședinte ALDE la nivel național!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.