Vara trecută, DIICOT a coordonat percheziții la membrii unei rețele bine puse la punct de trafic de migranți. Astăzi, s-au făcut noi descinderi la alți membri descoperiți între timp că fac parte din rețea.
La finalul lunii iulie din acest an, DIICOT a avut descinderi la membrii rețelei, formate din români și sirieni. Ei facilitau intrarea ilegalăa migranților din România în Bulgaria, Serbia și Ungaria. Ruta era, de obicei, Turcia-Bulgaria-România-Ungaria-Austria/Germania , iar transfugii proveneau din Orientul apropiat și mijlociu. De menționat că structura centrală a DIICOT, nu cea din Timișoara, a coordonat dosarul. Ei bine, astăzi, s-a mai descins la șase locații, pentru a mai audia șase persoane implicate în rețea, care nu fuseseră ”deranjate” și în vară.
La perchezițiile de azi au participat polițiști din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române – Direcția de Combatere a Criminalității Organizate, Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră – Direcţia de Prevenire şi Combatere a Migraţiei Ilegale şi a Infracţionalităţii Transfrontaliere și ai Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Timișoara. Acțiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor Brigăzii Mobile de Jandarmi ”Glad Voievod” Timișoara și Inspectoratului de Jandarmi Județean Timiș..
Audierile se vor face la sediul DIICOT din București.