Încă de la primul mandat de primar, Dominic Fritz a adus în discuție o problemă importantă pentru Timișoara: refacerea fosteului ștrand Uszoda, în fapt, o reală bază sportivă. Și doar promisiunea a rămas, căci orice vizită în zonă nu ne ilustrează decât paragina!
Prezentul, în total contrast cu trecutul înfloritor al Uszodei, o amintire încă vie în memoria multor timișoreni. La marginea Parcului Central, mulți bănățeni au învățat să înoate, ca să nu mai vorbim de terenurile de sport. Azi, bazinul principal e o adâncă groapă pentru boschetari și sporadic, cu ocazia evenimentului Celebrarea Orașului din vară acolo au fost manifestări artistice. În 2021, Se promitea un cinematograf în aer liber, cu fostul bazin transformat într-un del de amfiteatru. S-a uitat.
În 2022,m se promite că în 2023, Uszoda va fi refăcută. S-a ”uitat” și asta. În 2025, constatăm că fostul ștrand arată la fel de trist și e o pată urâtă pe altfel frumosul Parc Central, dar și pe zona centrală a Timișoarei. Singurul lucru făcut e că s-au scos gunoaie din zonă și cam atât. Paragina a rămas, și nu se știe cu ce orizont de timp. Mai ales că oportunitatea capitalei culturale a trecut, iar criza deja a intrat pe ușă!
foto: stiridetimisoara.ro