Un seism de 2,4 grade pe scara Richter a avut loc în această dimineață, în Banat.
Cutremurul s-a produs în zona localității Fibiș, din nordul județului Timiș. Conform Institutului Național de Fizică a Pământului, acesta a avut loc la ora 4.13 și a avut o magnitudine de 2,4 grade pe scara Richter.
Seismul s-a produs la o adâncime de 3 kilometri. „Este o activitate perfect normală a zonei, se întâmplă frecvent, nu este nimic deosebit. Noi anunțăm doar cutremurele de peste 3,5 grade, pentru că dacă le-am anunța și pe cele care nu se simt, lumea ar intra în panică. A fost departe de a se simți de către om, asta este respirația pământului, să zicem așa, nu putem să spunem că va mai veni ceva sau nu. Înainte de a avea aparatura performantă am avut atât de multe cutremure, dar acum aparatura prinde tot ce este în timp real și trimite la București”, spune Dan Rău, directorul Observatorului Seismologic din Timișoara.
În urma acestui cutremur, la dispeceratul Inspectoratul pentru Situații de Urgență „BANAT” al județului Timiș nu au fost semnalate victime sau pagube materiale.
În cazul producerii unui cutremur, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „BANAT” al județului Timiș recomandă cetățenilor următoarele:
– apelați numărul unic de urgență 112;
– păstrați-vă calmul și liniștiți persoanele din jur;
– dacă vă aflați în interiorul unei clădiri, nu ieșiți, și nu fugiți pe scări ! Nu utilizați liftul !;
– protejați-vă sub tocul ușii, sub o grindă, lângă un perete de rezistență sau adoptați o poziție ghemuit, acoperit și susținut de un obiect solid;
– după cutremur, clădirile trebuie părăsite calm, fără a lua lucruri inutile, iar drumul spre ieșire trebuie verificat cu grijă, pentru a evita expunerea la pericole.