Naționala de fotbal a României a învins formația Lituaniei cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, pe stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu, într-un meci amical jucat în cadrul pregătirilor tricolorilor pentru EURO 2016.

România a făcut un meci slab și a câștigat la limită, prin golul marcat de Nicolae Stanciu (65).

Selecționerul Anghel Iordănescu a început cu o echipă fără mai mulți titulari: Pantilimon a fost preferat în poartă, în timp ce pe linia de fund dintre jucătorii obișnuiți a fost doar Chiricheș, pe lângă Mățel, Moți și Filip. Debutantul Florin Tănase a început din primul minut, în timp ce Raul Rusescu a fost atacantul central.

După ce gazdele s-au poticnit înainte de stratul meciului, la momentul intonării imnurilor, anunțându-l pe cel al balticilor și difuzând ”Deșteptă-te române”, echipa națională s-a încurcat de Lituania în prima repriză, nereușind decât rareori să găsească drumul spre poartă.

Pana la urma istoria va consemna victoria Romaniei si golul debutantului Stanciu.

România: 1. Costel Pantilimon — 2. Alexandru Mățel, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 4. Cosmin Moți, 3. Steliano Filip (26. Alin Toșca, 87) — 8. Mihai Pintilii, 17. Lucian Sânmărtean (5. Ovidiu Hoban, 59) — 11. Gabriel Torje (25. Andrei Ivan, 59), 19. Bogdan Stancu (18. Ioan Hora, 77), 20. Florin Tănase (10. Nicolae Stanciu, 46) — 24. Raul Rusescu (13. Claudiu Keșeru, 46). Selecționer: Anghel Iordănescu.