Se putea mult mai bine pentru violeti… ASA Târgu Mureş a remizat fără gol pe teren propriu cu ACS Poli Timişoara şi rămâne ultima în play-out, după un meci dominat copios de alb-violeţi.

Oaspeţii de la ACS Poli Timişoara au avut o ocazie rarisimă în minutul 11, prin Bărbuţ. Gazdele au cerut apoi penalty după ce Cânu a atins mingea cu mâna, dar jocul a continuat. În minutul 38, Straton a parat şutul lui Nicoliţă, iar prima repriză s-a încheiat cu ratarea incredibilă a aceluiaşi Cânu, asta după ce Novak şi Pedro Henrique au trecut şi ei pe lângă gol.

La reluare, şutul aceluiaşi Novak a fost blocat de Pap, iar Straton s-a opus la cealaltă poartă, în faţa lui Ciolacu. Ciprian Rus a ratat şi el o ocazie importantă, însă Popovici a irosit şi el şanse rarisime de gol, Drăghici intrând şi el pe lista ratangiilor. Pap s-a remarcat din nou, la şutul din careu al lui Mailat, din final, astfel că ASA Tîrgu Mureş – ACS Poli Timişoara s-a încheiat 0-0.

Mureşenii rămân ultimii în play-out, cu 11 puncte, în timp ce bănăţenii sunt mai sus, dar nu au scăpat de emoţii, cu 18 puncte, şi vor juca următorul meci acasă cu Mediaşul.

ASA Târgu-Mureş: Pap – Velayos, Candrea (76, Bucur), Mureşan (81, Lemnaru), Mendy (63, Dică) – Nicoliţă, Gorobsov, Ferfelea, Sin – Ciolacu, Rus

ACS Poli Timişoara: Straton – Străuţ, Scutaru (46, Bocșan), Cânu, Novak – Bărbuţ, Soljic, Artean, Popovici (76, Mailat) – Croitoru, Henrique (64, Drăghici)