Romania a jucat de la egal la egal cu Franta! A pierdut insa in minutul 89 la deschiderea lui Euro 2016

0
275

Debut aproape bun pentru tricolori! Naționala de fotbal a României a fost învinsă greu de formația Franței cu scorul de 2-1 (0-0), în meciul inaugural al EURO 2016, vineri seara, pe Stade de France din Saint-Denis, după un gol primit în minutul 89.

Echipa României a fost la doar câteva minute de un rezultat mare și doar o execuție de excepție a lui Payet a făcut ca naționala tricoloră să piardă la debutul turneului din Franța.

Olivier Giroud (57) și Dimitri Payet (89) au marcat pentru gazde, iar Bogdan Stancu (65 — penalty) a înscris golul României.

Tricolorii au început curajos și au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 4, când Bogdan Stancu a irosit o mare ocazie de gol, șutând din doar doi metri în portarul Lloris.

Franța a preluat controlul jocului apoi și prima situație bună de gol a fost semnată de Giroud (10), care a trimis pe lângă poartă cu capul.
”Les Bleus” au fost aproape de a reuși primul gol al turneului, far Griezmann a trimis mingea în bară cu capul (14), după ce luftase la centrarea lui Sagna, însă Chiricheș nu a putut respinge, mingea revenindu-i atacantului echipei Atletico Madrid.

Dragoș Grigore (25) a avut o intervenție providențială în fața lui Giroud, iar apoi Pogba (27) a tras peste. Griezmann a mai ratat o ocazie mare de gol (36), trimițând alături de poartă la centrarea lui Payet, scăpat de sub supraveghere de Raț.

O fază controversată s-a petrecut în minutul 39, când Andone a fost faultat clar în careu de Koscielny, dar niciunul dintre arbitri nu a văzut infracțiunea și gazdele au fost iertate de penalty.

Prima repriză s-a încheiat cu Franța asaltând buturile lui Tătărușanu, însă numeroasele faze fixe nu au fost concretizate, ultima oportunitate fiind mingea trimisă cu capul de Giroud peste poartă (45+1).

Partea a doua a început cu o nouă ratare uriașă a lui Stancu, demarcat extraordinar, însă reluarea sa a trimis mingea alături de poartă (48).

Tătărușanu a reținut cu siguranță o minge trimisă de Giroud, după o pasă în adâncime de la sclipitorul Payet (52). Portarul român a fost salvator și la șutul din voleu al lui Pogba (57).

Olivier Giroud a marcat primul gol al turneului din Franța (57), cu capul, devansându-l pe portarul Ciprian Tătărușanu, la o centrare înaltă trimisă de Payet. Pentru Giroud a fost al optulea gol în ultimele sale opt meciuri pentru ”Les Bleus”.

Doar opt minute a condus Franța, pentru că Evra l-a agățat în careu pe Stanciu, iar Bogdan Stancu și-a răscumpărat în parte ratările anterioare, restabilind egalitatea: 1-1.

Echipa lui Deschamps a forțat pe cartea atacului, dar tricolorii s-au apărat bine, încercând să pună probleme pe contre. Hoban a avut o tentativă de la distanță (80), dar mingea s-a dus peste poartă.

Tătărușanu a fost atent la șutul lui Martial, din marginea careului (81), dar când speranțele într-un egal al României erau mai mari ca oricând, Dimitri Payet a prins un șut la vinclu, la care Tătărușanu a fost spectator (89).

Romania si-a depasit conditia, dar a terminat in lacrimi!

Au evoluat echipele:

Franța: 1. Hugo Lloris (căpitan) — 19. Bacary Sagna, 4. Adil Rami, 21. Laurent Koscielny, 3. Patrice Evra — 15. Paul Pogba (11. Anthony Martial, 77), 5. N’Golo Kanté, 14. Blaise Matuidi — 7. Antoine Griezmann (20. Kingsley Coman, 66), 9. Olivier Giroud, 8. Dimitri Payet (18. Moussa Sissoko, 90+2). Selecționer: Didier Deschamps.
Rezerve neutilizate: 23. Benoît Costil, 16. Steve Mandanda — 17. Lucas Digne, 2. Christophe Jallet, 13. Eliaquim Mangala, 22. Samuel Umtiti, 6. Yohan Cabaye, 12. Morgan Schneiderlin, 10. André-Pierre Gignac.

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 22. Cristian Săpunaru, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț — 5. Ovidiu Hoban, 8. Mihai Pintilii — 20. Adrian Popa (11. Gabriel Torje, 82), 10. Nicolae Stanciu (7. Alexandru Chipciu, 72), 19. Bogdan Stancu — 14. Florin Andone (9. Denis Alibec, 61). Selecționer: Anghel Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 23. Silviu Lung jr, 1. Costel Pantilimon — 16. Steliano Filip, 15. Valerică Găman, 2. Alexandru Mățel, 4. Cosmin Moți, 18. Andrei Prepeliță, 17. Lucian Sânmărtean, 13. Claudiu Keșeru.

Arbitru: Viktor Kassai; arbitri asistenți: Gyorgy Ring, Vencel Toth; arbitri asistenți adiționali: Tamas Bognar, Adam Farkas (toți din Ungaria); arbitru de rezervă: Bjorn Kuipers (Olanda)
Delegat UEFA: Janis Mezeckis (Letonia)
Cartonașe galbene: Chiricheș (32), Raț (45), Giroud (69), Popa (78).

Întreaga responsabilitate a comentariilor lăsate de dumneavoastră vă aparține!