România a devenit campioană mondială la minifotbal. Selecționata noastră a învins în finala echipa Kazahstanului după un meci dramatic, cu 15 serii de lovituri de departajare. Este primul titlul mondial pe care „Tricolorii” de la minifotbal și l-au trecut în palmares.

Tricolorii au revenit în ultimele trei minute ale timpului regulamentar de la 0-2 și au împins meciul în prelungiri, după care s-au impus la penalty-uri cu scorul de 12-11.

Marius Balogh a fost eroul finalei, cu două goluri pe final de joc, el readucând de unul singur România în finală. Balogh a primit şi titlul de golgheterul competiţiei, în timp ce cel mai bun jucător a fost declarat portarul Dragoş Niţu, decisiv la lovituri de departajare.

Reprezentativa de minifotbal a României s-a calificat în finala Campionatului Mondial, în urma unei victorii clare în semifinale, contra Ungariei. „Tricolorii” s-au impus fără drept de apel, cu ajutorul golurilor marcate de Mircea Ungur, Mircea Ioan Popa și Marius Balogh.