Nu a fost usor, insa nici incredibil de greu. ACS Poli Timișoara s-a calificat la pas în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, marți, după ce a învins în deplasare formația de ligă secundă CS Afumați cu scorul de 3-0 (1-0). Timișorenii s-au impus prin golurile marcate de Octavian Drăghici (4), Daniel Vădrariu (75) și Fernando Llorente (90), dar ilfovenii au irosit 4-5 ocazii mari la scorul de 1-0 pentru oaspeți.

Poli a jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică, după ce mijlocașul Andrei Artean a fost eliminat înainte de pauză (43).

Gruparea banateana mai are de disputat in 2016 doua partide oficiale. In weekend va evolua la Bucuresti, contra Stelei, iar saptamana viitoare, elevii lui Ionut Popa sustin turul semifinalei Cupei Ligii, la Tg. Mures, contra formatiei locale ASA.

CS Afumaţi: Obretin – Robicek, Patriche (cpt.), Buzea, Covalschi, Ad. Popa (Şt. Vasile 76′), Balgiu, V. Olariu, Petculescu (A. Zaharia 48′), Pivniceru, Vlada (Verdeş 78′).

ACS Poli: Curileac – Străuţ, Bocşan, Scutaru, Şeroni, Artean, Llorente, Popovici (Vraciu 81′), A. Cârstocea, Doman (Vădrariu 51′) – Drăghici (Poparadu 58′).