A început admiterea la Universitatea de Medicină și Farmacie, sesiunea iulie 2016

Emoții pentru viitorii studenți la UMF. Admiterea la Universitatea de Medicină și Farmacie “Victor Babeș” Timișoara, la studii universitare de licenţă, la specializările cu predare în limba română, se organizează, în sesiunea iulie 2016, după următorul calendar.

Astfel, în 26 iulie 2016 are loc concursul de admitere, între orele 10.00 și 12.00, pentru specializările Asisteţă medicală generală, Balneofiziokinetoterapie şi recuperare, Nutriţie şi dietetică, Tehnică Dentară şi Asistenţă de profilaxie stomatologică.

Mâine, 27 iulie va avea loc concursul de admitere, între orele 10.00 și 13.00, pentru specializările: Medicină, Medicină Dentară şi Farmacie. În aceiași zi, se vor publica rezultatele provizorii ale concursului de admitere, la toate specializările, după finalizarea concursului, la avizierul universităţii şi pe site-ul www.umft.ro sau www.admitere.umft.ro

Miercuri, 28 iulie 2016 se depun contestaţiile, între orele 08.00 și 14.00 și are loc și rezolvarea acestora. Între 28 și 29 iulie, între orele 9.00 și 14.00, va avea loc prima etapă de confirmare a locului obţinut de către candidaţii declaraţi admişi pe locurile bugetate/cu taxă, sub sancţiunea pierderii locului obţinut în caz de neîndeplinire a acestei obligaţii.

Pe 1 august, între orele 9.00 și 14.00, va avea loc a doua etapă de confirmare, pentru locurile rămase neocupate, iar pe 2 august se vor afișa rezultatele finale ale concursului de admitere, sesiunea iulie 2016.

Potrivit conducerii UMF Timișoara, în cazul în care rămân locuri neocupate, se organizează o a doua sesiune de admitere, în aceleaşi condiţii ca şi în prima sesiune, cu aceeaşi comisie, în luna septembrie 2016.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here