PACAT! Se putea mai mult… Romania si Elvetia, EGALE la Paris

0
231
Generated by IJG JPEG Library

Nici acum nu am scapat de un cosmar… Berna, 1-7, Orlando, 1-4! Si totusi, tricolorii, chiar si asa cu o nationala slaba, a avut sansa sa treaca de elvetieni. A avut 1-0 la pauza, dar a lipsit un selectioner cu adevarat bun, dar si cativa jucatori care sa transforme victoria de la pauza, in una finala!

Naționala de fotbal a României a terminat la egalitate cu formația Elveției, 1-1 (1-0), miercuri, pe stadionul ”Parc des Princes” din Paris, într-un meci din Grupa A la EURO 2016, dar păstrează șanse de calificare în optimile de finală.

Golurile au fost marcate de Bogdan Stancu (18 — penalty), respectiv Admir Mehmedi (57).

Tricolorii au obținut un rezultat bun, peste evoluția lor, în timp ce Elveția, care a dominat categoric jocul în unele momente, a ajuns la patru puncte și este una dintre favorite la calificarea în faza următoare.

După 1-2 cu Franța și 1-1 cu Elveția, România trebuie să câștige cât mai clar meciul cu Albania, din 19 iunie (Lyon), pentru a avea șanse la calificare, chiar și de pe locul al treilea din grupă.

Romania: Tatarusanu – Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat (St. Filip 61) – Pintilii (Hoban, 46), Prepelita, Torje, Stancu (Andone 83′), Chipciu – Keseru. Antrenor: Anghel Iordanescu.

Elvetia: Sommer – Lichsteiner, Djourou, Schar, Ricardo Rodriguez – Xhaka, Behrami – Shaqiri (Tarashaj 90+1′), Dzemaili (Lang 83′), Mehmedi – Seferovic (Embolo 64). Antrenor: Vladimir Petkovic.

Întreaga responsabilitate a comentariilor lăsate de dumneavoastră vă aparține!