Perechea Mihaela Buzărnescu/Fanny Stollar (România/Ungaria) a câştigat, sâmbătă, proba de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 250 de la Budapesta.

Buzărnescu şi Stollar au învins în finală echipa Aliona Bolsova Zadoinov (Spania) / Tamara Korpatsch (Germania), scor 6-4, 6-4, într-o oră şi 16 minute. Românca şi colega sa au obţinut 10.300 de dolari şi 280 de puncte. Partida a fost destul de echilibrată, adversarele s-au desprins la 3-1 în primul set, dar Miki și Fanny au revenit cu lovituri spectaculoase și au luat prima manșă. În setul doi, românca și unguroica s-au dus la 3-0 și au servit pentru meci la 5-4, câștigând pe merit o finală de mare calitate. După turneul de la Budapesta, Mihaela Buzărnescu va pleca direct la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Finală și pentru Horia

Perechea Horia Tecău/Kevin Krawietz (România/Germania), cap de serie numărul 1, s-a calificat în finala turneului de 500 de puncte de la Hamburg, cu premii de 1,16 milioane de euro. Tecău şi Krawietz au trecut în semifinale de cuplul Jamie Cerretani/Hans Verdugo Hach (SUA/Mexic), scor 6-3, 6-4. În finală, Tecău şi Krawietz vor întâlni perechea Tim Puetz/Michael Venus (Germania/Noua Zeelandă). Calificarea în finală este recompensată cu 24.970 de euro şi câte 300 de puncte ATP.

Articolul precedentPeste 400.000 doze de vaccin distribuite in Timis. Aproape 210.000 au facut schema completa
Articolul următorCeremonia de Absolvire UVT 2021 – festivitatea celor care sunt câștigătorii detașați ai unei competiții pentru afirmare și ambiție universitară