Umiliti in Sambata Mare la Cluj! Incet, dar sigur, pentru ACS Poli se vede liga secunda

Pacatosi? Nimic pentru ACS Poli in noptea de Inivere, decat o noua umilinta. CFR Cluj a învins-o pe ACS Poli Timișoara cu scorul de 5-1 (1-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a noua a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

CFR s-a impus prin golurile marcate de Bryan Nouvier (44), Juan Carlos Ruiz Real (51), Cristian Bud (66), Leo Beleck (74), Cristian Lopez (90+3), ultimii doi punctând din postura de rezerve. Pentru bănățeni a înscris Dorin Goga (53).

Succesul clujenilor a fost facilitat și de faptul că Poli a jucat mai bine de o repriză în zece oameni, portarul italian de origine senegaleză Lys Gomis fiind eliminat în minutul 33 pentru henț în marginea careului, la o fază de gol a gazdelor.

Gomis avusese trei intervenții remarcabile în minutul 33, la aceeași fază.

CFR a mai avut ocazii mari prin Ionuț Larie (62 — bară) și Bud (68).

CFR e neînvinsă de cinci meciuri, în care are trei victorii și două egaluri. ACS Poli are un egal și trei eșecuri în ultimele trei partide.