Urmărit internațional, prins de poliţişti în timp ce încerca să intre în ţară

Poliţiştii de frontieră timişeni au depistat şi predat autorităţilor competente un cetăţean sârb, urmărit internațional, care avea de executat o pedeapsă de un an și şase luni de închisoare.

Acesta încerca să intre în ţară din Serbia, prin Punctul de Trecere a Frontierei Jimbolia. Tânărul era pasager, însă în urma verificărilor, poliţiştii de frontieră au constatat că pe numele tânărului era emis un mandat european de arestare, alertă introdusă de autorităţile austriece în data de 9 ianuarie 2018. Persoana în cauză era căutată în vederea executării unei pedepse cu închisoarea de 1 an și 6 luni pentru săvârşirea de infracţiuni contra proprietății.

Tânărul a fost predat unei echipe operative din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Timiş, în vederea luării măsurilor legale ce se impun.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here