Cu ei ne batem contra Rusiei! 9 jucatori din Timisoara in lotul Romaniei

0
236

stejariUn lot lărgit de 32 de jucători a fost convocat la naționala de rugby a României pentru al treilea meci din Cupa Europeană a Națiunilor, programat la 27 februarie. ”Stejarii” vor întâlni pe 27 februarie, la Iași, Rusia, un meci ce va avea loc de la ora 14,00 și va fi transmis în direct pe Dolce Sport2. 9 jucatori de la Timisoara Saracens sunt in lot pentru acest joc.

”Stejarii” vor întâlni pe 27 februarie, la Iași, Rusia, un meci ce va avea loc de la ora 14,00 și va fi transmis în direct pe Dolce Sport2.

Pentru acest meci, staff-ul tehnic a convocat un lot de 17 înaintași și 15 jucători de treisferturi.

De remarcat prezența, în premieră, în lotul extins a pilierului Cosmin Manole de la Dinamo și a liniei a doua Vlad Rotaru, de la U Cluj, cel care s-a pregătit alături de ”stejari” înaintea meciului cu Spania. De asemenea, a revenit în lot pilierul Horațiu Pungea, cel care va disputa primul meci pentru România în acest sezon, după cele jucate la Cupa Mondială. În plus, se vor alătura echipei Jody Rose, Ionuț Balaban și Alexandru Țiglă.

Lotul României:
Pilieri: Constantin Pristaviță (Știinta Baia Mare), Paul Rusu (Știința Baia Mare), Mihai Dico (Știința Baia Mare), Cosmin Manole (Dinamo), Horațiu Pungea (Oyonnax);

Taloneri: Andrei Rădoi (Timișoara Saracens), Otar Turașvili (Colomiers), Eugen Căpățână (Timișoara Saracens);

Linia a II-a: Valentin Popârlan (Timișoara Saracens), Johan Van Heerden (Știința Baia Mare), Marius Antonescu (Tarbes), Vlad Rotaru (U Cluj);

Linia a III-a: Viorel Lucaci (CSA Steaua București), Vlad Nistor (Castres Olympique), Andrei Gorcioaia (Valence d’Agen), Stelian Burcea (Timișoara Saracens), Mihai Macovei (Colomiers);

Treisferturi:
Mijlocași la grămadă: Valentin Calafeteanu (Timișoara Saracens), Tudorel Bratu (Dinamo), Alexandru Țiglă (CSM București);

Mijlocași la deschidere: Jody Rose (Timișoara Saracens), Ovidiu Melniciuc (U Cluj);

Centri: Paula Kinikinilau (Timișoara Saracens), Florin Ioniță (CSA Steaua), Florin Vlaicu (Calvisano), Ionuț Balaban (CSS Bârlad);

Aripi: Adrian Apostol (Știința Baia Mare), Ionut Botezatu (Știința Baia Mare), Mădălin Lemnaru (Timișoara Saracens), Stephen Shennan (Timișoara Saracens);

Fundași: Cătălin Fercu (Saracens), Sabin Strătilă (CSA Steaua București).

România a câștigat primele două partide ale competiției, 39-14 cu Portugalia la Cluj-Napoca și 21-18 cu Spania la Madrid.

Întreaga responsabilitate a comentariilor lăsate de dumneavoastră vă aparține!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here