Mai multi jucatori de la Timisoara, la TRIAL pentru echipa nationala de rugby

Un număr de șase schimbări au fost efectuate în lotul jucătorilor convocați pentru trialul rugbystic România A – ”XV-le Președintelui”, care va avea loc sâmbătă, la Bârlad, informează FRR. Jocul va avea loc cu ocazia celor 60 de ani de cand in localitatea vasluiana s-a jucat prima data rugby.

Astfel, au fost convocați pilierii Vasile Bălan (Poli Iași) și Tudor George (CSM București), în linia a doua Andrei Toader (Poli Iași), mijlocașul la grămadă George Croitoru (CSM București) și fundașii Lomani Fili (Dinamo) și Ionuț Niacșu (Steaua).

Cei care nu mai pot participa din motive medicale sunt pilierii Cosmin Roșu (CSA Steaua) și Alexandru Teleșa (U Cluj), linia a doua Adi Motoc (Racing 92), mijlocașul la grămadă Laurențiu Cocirlă (Steaua) și fundașii Marius Simionescu (Timișoara Saracens) și Gabriel Conache (Timișoara Saracens).

Conform FRR, partida Romania A — ”XV-le Președintelui” este un trial în vederea selecționării celor mai promițători tineri jucători pentru a forma lotul România A în vederea meciurilor de la începutul lunii iunie. Atunci, la București, pe 1 și 4 iunie, pe Stadionul ”Arcul de Triumf” și în ”Ghencea II”, a doua reprezentativă a naționalei frunzei de stejar va întâlni selecționata galeză Crawshays Welsh RFC.

Vineri, 27 mai, de la ora 10,00, pe stadionul ”Arcul de Triumf”, jucătorii vor face un antrenament deschis publicului și mass-media. Cei 49 de jucători vor fi împărțiți în două echipe, România A și ”XV-le Președintelui”, după care, în urma meciului de la Bârlad, se va forma selecționata România A.

Jucătorii convocați pentru trial sunt:

Pilieri: Bogdan Neacșu (CS Dinamo), Gigi Militaru (Timișoara), Alexandru Gordas (CSA Steaua), Silviu Suciu (Știința Baia Mare), Cosmin Manole (CS Dinamo), Paul Petucher (U Cluj), Vasile Bălan (Politehnica Iași), Tudor George (CSM București)

Trăgători: Florin Bardașu (Știința Baia Mare), Tudor Butnariu (Poli Iași), Ovidiu Cojocaru (Știința Baia Mare), Claudiu Mârzac (Timișoara)

Linia a II-a: Andrei Diaconu (U Cluj), Vlad Rotar (U Cluj), Bogdan Doroftei (CSA Steaua), Andrei Iurea (Știința Baia Mare), Andrei Toader (Iași), Ionuț Lucian Mureșan (Timișoara)

Linia a III-a: Paul Ailenei (Știința Baia Mare), Răzvan Ilișescu (Graulhet), Cristian Chirică (Știința Baia Mare), Mario Alexandru Arvinte (Graulhet), Marian Gorcioaia (Timișoara), Florian Gheorghiță Roșu (Baia Mare), Dorin Lazăr (Timișoara)

Mijlocași la grămadă: Tudorel Bratu (CS Dinamo), Alexandru Țiglă (CSM Olimpia), Alexandru Pălîi (CSM Știința Baia Mare), George Croitoru (CSM București)

Mijlocași la deschidere: Ovidiu Melniciuc (U Cluj), Vlăduț Popa (Timișoara), Daniel Plai (Politehnica Iași), Tudor Boldor (CSA Steaua)

Centri: Dennis Perju (L’Aquila), Sione Fakaosilea (Știința Baia Mare), George Paul Oprea (Știința Baia Mare), Ionuț Balaban (CS Dinamo), Mihai Lamboiu (ACS Tomitanii), Julien Onutu (ROC La Voulte — Valence Fédérale 1)

Aripi: Fonovai Tangimana (Timișoara), Nicolas Onutu (ROC La Voulte — Valence Fédérale 1), Daniel Vlăduț Zaharia (Timișoara Saracens), Alexandru Petru Bucur (Știința Baia Mare), Robert Neagu (CSA Steaua), Marian Ispir (CSM Olimpia)

Fundași: Sabin Strătilă (CSA Steaua), Luke Samoa (Știința Baia Mare), Lomani Fili (Dinamo), Ionuț Niacșu (Steaua)

Antrenori: Eugen Apjok și Bogdan Munteanu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here